alt=""

Smart friskvårdstjänst vinner Science Parks idétävling 2025

16 december 2025

Vinnaren i Science Parks idétävling 2025 är utsedd. I kategorin Bästa idé går vinsten, och 10 000 kronor, till Adam Amrullah från Habo. Adam är student på JIBS vid Jönköping University och står bakom FriskFlow, en idé som gör friskvårdsbidraget enklare att använda i vardagen för både arbetsgivare och medarbetare.

Många arbetsgivare erbjuder friskvårdsbidrag, men långt ifrån alla anställda använder det fullt ut. För Adam började idén med just den insikten. Något som är tänkt att bidra till bättre hälsa fastnar ofta i krångel, administration eller skjuts upp tills det inte blir av alls.

FriskFlow är en digital lösning som samlar användning, bokning av pass och behandlingar samt betalning av friskvård i ett och samma flöde. Tanken är att sänka trösklarna, både för den som vill använda sitt bidrag och för arbetsgivaren som ska hantera det.

– Det känns jätteroligt att ha vunnit, och jag blev verkligen överraskad. Idén är fortfarande i ett tidigt skede, och nu känner jag mig extra peppad att ta nästa steg, säger Adam, som fick priset under vad han trodde var ett helt vanligt affärsutvecklingsmöte.

Nästa steg med fortsatt coachning

Framåt kommer Adam att få möjlighet att fortsätta utveckla sin idé tillsammans med Science Parks affärsutvecklare Elin Ohlsson.

– Vi vet att sjukfrånvaron är hög, särskilt inom vissa yrken, och att många anställda inte använder sitt friskvårdsbidrag. Kan vi bidra till att fler tar möjligheten att ta hand om sin hälsa och samtidigt underlätta för arbetsgivare att få friskare medarbetare, då har vi tagit ett steg i rätt riktning. Det är en lösning som gynnar båda parter och jag ser fram emot att utforska den vidare, säger Elin Ohlsson, affärsutvecklare på Science Park.

– Det finns redan flera lösningar på marknaden, men vi ser att Adams idé kombinerar det bästa från dem på ett väldigt genomtänkt sätt, fortsätter Elin.

Om Tillväxtstiftelsen i Jönköpings län

Som vinnare i idétävlingen får Adam 10 000 kronor från Tillväxtstiftelsen i Jönköpings län. Tillväxtstiftelsen arbetar för att stärka tillväxt och innovation i regionen. Genom att dela ut medel till idéer med potential att bidra till samhällsutveckling skapas ett starkare näringsliv i länet.