Utveckla din idé och starta företag – engelska
Hur tar du de första stegen mot att starta företag? Hur gör du för att utveckla din idé till en affär? Välkommen på ett seminarium med Science Park där vi hjälper dig ta nästa steg!
Under seminariet går vi igenom hur du går tillväga för att utveckla dina affärsidéer och starta ett företag. Först kommer vi att fokusera på:
- Kreativitet och idéutveckling
- Hur du hittar din affärsmodell
- Modeller och redskap för att utveckla en idé
Andra halvan av seminariet ägnas åt viktiga saker att tänka på när du startar ditt företag. Du kommer att få lära dig mer om:
- Hur du kan finansiera din idé
- Bolagsformer, skatter och registrering.
Vi kommer dessutom att gå igenom hur Science Park kan hjälpa dig utveckla din idé och starta ditt företag. Detta event är kostnadsfritt och vi kommer att bjuda på lättare mat.
För vem?
Seminariet passar dig med en idé som du vill utveckla. Det passar även dig som är i början av din företagsresa. Kanske har du redan startat företag och är på jakt efter ytterligare kunskap för att komma vidare.
När?
Tisdagen den 8 mars, kl. 15.00 – 16:30
Var?
Science Park Jönköping, Gjuterigatan 9, våningsplan 5. Anmäl dig i receptionen så guidas du rätt.
Språk
Seminariet hålls på engelska.
Anmälan
Eventet är kostnadsfritt och anmälan har öppet t.o.m den 4 mars. Har du anmält dig men kan inte längre delta? Avregistrera dig senast 24 timmar innan eventet startat genom att maila vår affärsutvecklare Yankuba på yankuba.daffeh@sciencepark.se.