Studentevent: Starta företag i Sverige (Engelska)
Hur tar du de första stegen mot att starta företag? Hur gör du för att utveckla din idé till en affär? Välkommen på ett seminarium med Science Park där vi hjälper dig ta nästa steg. Vi bjuder på fika!
Under seminariet går vi igenom hur du går till väga för att utveckla dina affärsidéer och starta ett företag. Först kommer vi att fokusera på:
- Kreativitet och idéutveckling
- Hur du hittar din affärsmodell och hur du skapar en affärsmodell som är hållbar
- Modeller och redskap för att utveckla en idé
- Marknad för din idé
- Andra halvan av seminariet ägnas åt viktiga saker att tänka på när du startar ditt företag. Du kommer att få lära dig mer om:
- Hur du kan finansiera din idé
- Hur du kan skydda din idé
- Bolagsformer, skatter och registrering.
Vi kommer dessutom att gå igenom hur Science Park kan hjälpa dig utveckla din idé och starta ditt företag.
För vem?
Studenter på Jönköping University som:
- vill utveckla en affärsidé
- vill sälja sin kompetens som studentkonsult eller studentresurs
- är nyfiken på startup-communityt i Jönköping
När?
Torsdagen den 27 oktober kl. 16:00-18:00
Var?
Science Park, Gjuterigatan 9, Jönköping, våning 5
Språk?
Hela seminariet hålls på engelska.
Anmälan
Anmäl dig senast den 25/10. Har du anmält dig men fått förhinder? Glöm inte att att avanmäla dig senast 24 timmar innan eventstart. Vid frågor eller avanmälan – maila till simon.hagedorn@sciencepark.se