AI Startup Factory

På Science Park gör vi något som är ganska ovanligt i Sverige. Här har vi samlat kompetensen, människorna och resurserna för att hjälpa dig hela vägen från den första AI-idén till en växande startup med internationella möjligheter, under ett och samma tak. Vi kallar det AI Startup Factory. Genom coachning anpassad efter var du befinner dig, utvecklingsprogram, expertkunskap och kontakter får du hjälp att utveckla både din idé och din affär.

Hur långt har du kommit?

Jag har en idé eller ett problem jag vill lösa

Du har sett en möjlighet, men kanske ännu inte vet hur lösningen ska se ut. Vi hjälper dig att undersöka behovet, utforska hur AI skulle kunna användas och ta reda på om det finns en affärsidé värd att utveckla.

 

Jag har börjat bygga en AI-lösning

Du har kanske tagit fram en prototyp, utvecklat en app eller byggt en egen AI-agent. Nu gäller det att ta reda på om lösningen möter ett verkligt kundbehov. Vi hjälper dig att testa dina antaganden, utveckla affären och hitta vägar ut på marknaden.

 

Jag driver en startup och vill växa

Du har kommit en bit på vägen och vill ta nästa steg. Det kan handla om att hitta pilotkunder, utveckla affärsmodellen, stärka teamet eller få tillgång till kapital. Genom våra startuperbjudanden och vår inkubator kan du få stöd att utveckla bolaget vidare.

 

Från idé till växande AI-bolag

På Science Park har vi lång erfarenhet av att hjälpa entreprenörer att utveckla idéer till företag. Genom AI Startup Factory kombinerar vi den erfarenheten med kompetens inom AI och digital transformation.

Vi samarbetar bland annat med Jönköping University, där det finns forskning, studenter och AI-labbmiljöer som kan bidra till utvecklingen av nya lösningar. Genom Mimer, Sveriges nationella AI-fabrik, finns även möjligheter att få tillgång till avancerad AI-kompetens och beräkningsresurser.

Tillsammans med våra teknikpartners, investerare och andra aktörer kan vi öppna dörrar som hjälper dig att komma vidare med både tekniken och affären.

Vanliga frågor om AI Startup Factory

  • Nej, AI Startup Factory är namnet på Science Parks samlade stöd för AI-idéer och startups. Du behöver alltså inte söka till ett särskilt program. Vi börjar med att prata om vad du vill utveckla och ser vilka möjligheter som passar dig.

    Det kan exempelvis vara individuell affärsutveckling, Startup Program, AI-labb, stöd för att utveckla en MVP, Demo Day, finansiering eller inkubation.

  • Vi kan hjälpa dig med allt från att undersöka kundbehov och utveckla en affärsmodell till att testa en prototyp, hitta pilotkunder, bygga team och söka finansiering. Vilka insatser som blir aktuella beror på hur långt du har kommit och vilka utmaningar du står inför.

  • Nej. Du kan komma med en tidig idé, även om du saknar teknisk erfarenhet. Vi hjälper dig att utforska om AI kan vara en del av lösningen. Har du redan ett bolag eller djup teknisk kompetens finns stöd även för dig.

  • Nej. AI kan vara själva grunden för din lösning, men också en viktig del av hur den fungerar eller skapar värde för kunden.

  • Vi kan stötta dig i att undersöka vad som behöver utvecklas, hur du kan testa lösningen och vilken kompetens som behövs. Genom våra samarbeten finns också möjligheter att få kontakt med tekniska experter, forskare och relevanta utvecklingsmiljöer.

  • Utöver Science Parks affärsutvecklare och AI-kompetens har vi nära samarbeten med bland andra Jönköping University, Sweden AI Factory och olika teknik- och branschpartners. Det ger möjligheter att komma i kontakt med forskare, studenter, specialister och investerare samt få tillgång till miljöer där nya lösningar kan utvecklas och testas.

  • Vi bokar ett första samtal där du får berätta om din idé eller startup, vad du har gjort hittills och vad du vill uppnå. Sedan hjälper vi dig att hitta en bra väg framåt.

Vad har du på gång?

En idé du vill utforska, en AI-lösning du bygger eller en startup som är redo att växa? Vi är nyfikna! Berätta vad du jobbar på, så ser vi hur vi kan hjälpa dig vidare.

 

Fält markerade med * är obligatoriska.

[SV] Boka möte

För mer information om hur vi kan stötta din AI-resa:

Linda Pålsson
Affärsutvecklingschef Startup