AI session med IKEA Jönköping
Varmt välkommen till årets fjärde AI Session – en kunskapsserie där du kan fylla på med inspiration och kunskap inom området Artificiell Intelligens. Den 18 oktober träffas vi på IKEA Jönköping där Miki Tabakovic, butikschef, och Alexander Cadier, IT-tekniker, berättar om hur IKEA implementerat AI-lösningar i varuhuset. Efteråt finns tid för nätverkande och frågor. Under frukosten kommer vi även berätta mer om Science Parks AI-nätverk.
Miki och Alexander kommer under frukosten att dela med sig av IKEA Jönköpings digitala omställning med fokus på AI-teknik inom tre områden:
- garderobsplanering
- beställning och betalningslösning inom restaurangverksamheten
- det nya testområdet ”iCheck”
Efter frukosten kommer det att finnas tid för frågor.
Miki Tabakovic, ansvarig för IKEA Jönköping och Alexander Cadier, IT- tekniker ansvarig för IKEA Jönköping/ Linköping
När?
Tisdagen den 18 oktober kl. 08.15-09.30
Var?
IKEA Jönköping, restaurangen. Ingång sker via IKEAs entré.
För vem?
Denna AI Session är för dig som vill lära dig mer om AI, knyta nya kontakter och utforska affärsmöjligheterna inom AI-området. Den är även för dig som vill veta mer om Science Parks nya AI-nätverk.
Science Parks AI-nätverk
AI hjälper oss att utvecklas som individer och i våra verksamheter – att tänka om och tänka nytt. Men för att lyckas behöver vi samarbeta och lära av varandra. Fokus för Science Parks AI-nätverk är att skapa en plattform för att knyta kontakter, dela erfarenheter, kunskap och diskutera möjligheter inom AI-området – samt visa på goda exempel.
Varför ska du gå med? Här berättar vi mer om vad du får ta del av i vårt nya AI-nätverk.
Anmälan
Anmälan är öppen till och med den 13 oktober. Antalet platser är begränsade, så vänta inte med din ansökan. Vi bjuder på frukost – glöm inte att ange eventuell specialkost. Vid frågor eller avanmälan kontakta Annie Hall på annie.hall@sciencepark.se.
AI Readiness
AI-Readiness drivs av Science Park Jönköping och finansieras av Europeiska Regionala utvecklingsfonden, Region Jönköpings län, Jönköping University (JTH och JIBS) samt Science Park Jönköpings län.