logo Created with Sketch.
  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning
Meny
  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning
  • Start
  • Här finns vi
  • Nyheter
  • Blogg
  • Event
  • Våra case
  • Våra bolag
  • Våra projekt
  • Hyra kontor
  • För hyresgäster i Jönköping
  • Om oss
  • Kontakta oss

Hem / Kalender / After Work för nya entreprenörer

After Work för nya entreprenörer

14 oktober 2021

En man ligger ner utomhus. Har på sig röd tröja och ler. Två kvinnor syns skrattandes i bakgrunden.Ny i företagsvärlden? Träffa andra i samma sits, inspireras av lokala entreprenörsresor, ät närproducerat och fyll på kunskapsbanken tillsammans med oss! Den 14 oktober ses vi utomhus hos drivna entreprenören Annie Johansson på Kylås Vildmarksby.

Som ny entreprenör vet vi att nätverkandet, och behovet av att bolla sina tankar och idéer, är extra viktigt. Därför har vi styrt ihop en after work där vi gör just det! Vi ses på Kylås Vildmarksby där Annie Johansson berättar om sin resa som entreprenör. Du kommer även att få  smaka på närproducerade råvaror serverade av Thomas Sjöberg, som dessutom ger oss sina tankar framåt för hans nystartade verksamhet.

Kom som du är – så står vi för resten!

Psst… kvällen spenderas utomhus fast under tak, så kläder efter väder rekommenderas.

När?

Torsdagen den 14 oktober kl. 17:30 – 19:30.

Vart?

Kylås Vildmarksby, Kyllås, Skillingaryd. Vägbeskrivningen skickas till dig via mail några dagar innan träffen. Läs vägbeskrivningen noga då den kan ha ändrats jämfört med tidigare tillfällen du varit där.

För vem?

Entreprenörer som bor i kommunerna Gislaved, Vaggeryd, Värnamo och Gnosjö som funderar på eller har startat bolag det senaste året.

Anmälan

Anmälan är stängd. Har du anmält dig till eventet men kan inte längre komma? Skicka ett mail till vår affärsutvecklare Elin på: elin.ohlsson@sciencepark.se

Häng med vår community!

Science Park är communityt för dig som gillar entreprenörskap och nya idéer, där människor med olika bakgrunder samlas för att samarbeta, utbyta kunskap och inspirera varandra. Haka på vår fb-grupp Friends of Science Park – nu med över 1000 medlemmar!

Dela

Tid och plats

Datum: 14 oktober 2021

Tid: 17:30-19:30

Kylås Vildmarksby, Kyllås, Skillingaryd.

Elin Ohlsson

Elin Ohlsson

Affärsutvecklare

Samlar på: Möten med inspirerande människor från olika branscher
Beroende av: Utveckling och hitta nya perspektiv tillsammans med andra
Fritidsintressen: Spela golf på olika vackra platser och att dansa salsa till skön musik

Jag brinner för att utveckla idéer och människor. Med erfarenhet inom rekrytering och försäljning har jag kunskaper från många olika branscher. Jag vill bidra till nya insikter som tar din eller ditt företags idé vidare till nästa steg. Med bakgrund som elitidrottare och arbete med grupputveckling vill jag hjälpa till att bygga framgångsrika team. Kontakta mig för att diskutera din idé och få ett bollplank som vågar utmana dig på din resa.

Epost

073-083 23 93

Adam Svensson

Adam Svensson

Affärsutvecklare

Värsta jag vet: Orättvisa
Samlar på: Livets erfarenheter
Till en öde ö tar jag med mig: Tändstål
Det här visste du inte om mig: Är utbildad yoga & Meditationslärare och har utövat yoga sedan 1996.

Jag är mycket bra på att ställa frågor och coacha dig framåt tillsammans med din idé. Det arbete jag gör syftar till att hjälpa dig att utveckla inte bara din idé, utan även dig som person. Kontakta mig om du har frågor om allt som har med nyföretagande att göra - jag hjälper dig med det du vill ha hjälp med! Klarar jag det inte själv så tar jag hjälp av mitt stora kontaktnät.

Epost

076-322 65 91

Niclas Hiljemark

Niclas Hiljemark

Affärsutvecklare

Oanad talang: Jag är rätt OK på att dansa bugg!

Jag är en riktig nörd när det kommer till: Fotboll! Men jag har inget favoritlag. Jag kan uppskatta lag med en fulländad defensiv men lika mycket som en utmärkt offensiv - det viktigaste är att laget vinner matcher.

Jag brinner för: Att få arbeta i kreativa miljöer och driva projekt, organisera och strukturera.

Jag har tidigare drivit eget företag som fotbollsagent och har många år som egenföretagare inom tillverkningsindustrin i ryggen. Kontakta gärna mig om du vill utveckla din affärsidé eller om du funderar på att starta eget. Jag ska göra allt jag kan för att hjälpa dig att förverkliga just din idé!

Epost

0371-84 488

LinkedIn

Kalender

Arkiv

87,8 mkr

attraherat
kapital 2021


Våra tjänster

  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning

Meny

  • Här finns vi
  • Nyheter
  • Blogg
  • Event
  • Våra case
  • Våra bolag
  • Våra projekt
  • Hyra kontor
  • För hyresgäster i Jönköping
  • Om oss
  • Kontakta oss

Kontakt

  • Kontakta oss
  • Här finns vi

Om oss

  • Science Park
  • Historia
  • Värderingar
  • Ägare
  • Partners
  • Pressrum
  • Nyhetsbrev
  • Personuppgiftspolicy