logo Created with Sketch.
  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning
Meny
  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning
  • Start
  • Här finns vi
  • Nyheter
  • Blogg
  • Event
  • Våra case
  • Våra bolag
  • Våra projekt
  • Hyra kontor
  • För hyresgäster i Jönköping
  • Om oss
  • Kontakta oss

Hem / Kalender / Pitchers Corner – engelska

Pitchers Corner – engelska

08 november 2021

Entreprenör står framför en publik och pitchar. Hon har en skärm bakom sig.

Dela med dig av din affärsidé och tävla om 1000 kr – visst låter det som ett schysst upplägg? Nu bjuder vi in till Pitchers Corner. Välkommen att berätta om din idé, få värdefull feedback och nätverka med andra likasinnade som vill ta sin företagsdröm till nästa nivå.

Resan mot att bli entreprenör börjar alltid med en idé. Pitchers Corner är mötesplatsen för dig som har tänkt på en idé i flera år, eller i några dagar, och som nu vill ta den till nästa steg.

Såhär går Pitchers Corner till:

Eventet inleds med en kort kreativ övning samt tips för hur du ger proffsig feedback. Du kommer sedan att få 2 minuter på dig att presentera din idé framför resten av eventets deltagare, samt affärsutvecklare från Science Park. Efter din presentation får publiken möjlighet att ställa frågor om din idé, samt ge dig konstruktiv feedback för att du ska kunna utveckla din idé vidare.

Efter att alla har pitchat får du och alla eventdeltagare rösta på den idé och pitch som mest fångat ditt intresse. Röstningen är anonym och vinnaren kammar hem ett presentkort på 1000 kr från FC-gruppen!

När?

Måndagen den 8 november kl. 17:00-18:30

Var?

Science Park, Gjuterigatan 9, Jönköping

Språk?

Eventet och presentationerna hålls på engelska.

Har du ingen idé? Häng med som publik!

Det går självklart bra att anmäla sig som publik till Pitchers Corner. Då är du med och lyssnar och ger feedback på de andra deltagarnas pitchar.

Anmälan:

Anmälan har stängt. Tänk på att avanmäla dig senast 24 h innan eventet om du inte har möjlighet att komma, genom att kontakta Yankuba på yankuba.daffeh@sciencepark.se.

science-park-startup-jkpg-loggor

Dela

Tid och plats

Datum: 08 november 2021

Tid: 17:00-18:30

Science Park, Gjuterigatan 9

Yankuba Daffeh

Yankuba Daffeh

Affärsutvecklare

Jag drivs av: Människor är min största drivkraft – det är genom mötet med andra som jag hämtar min energi och inspiration.
Samlar på: Antika kameror, framförallt analoga
Favoriträtt: Benachin från det Gambianska köket 
Det här visste du inte om mig: Skriver spoken word och håller på med konst

Jag har genom hela arbetslivet jobbat med förändring och utveckling i olika former; främst som projektledare, samordnare, utbildare, coach och verksamhetsutvecklare inom den kommunala sektionen. Genom mina tidigare arbeten har jag startat upp allt ifrån egna verksamheter till festivaler. Hör av dig till mig om du vill ha hjälp att starta företag, om du har en idé som du vill utveckla eller om du har frågor som rör lansering av produkter, tjänster eller event.

Epost

036-30 51 53

Kalender

Arkiv

87,8 mkr

attraherat
kapital 2021


Våra tjänster

  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning

Meny

  • Här finns vi
  • Nyheter
  • Blogg
  • Event
  • Våra case
  • Våra bolag
  • Våra projekt
  • Hyra kontor
  • För hyresgäster i Jönköping
  • Om oss
  • Kontakta oss

Kontakt

  • Kontakta oss
  • Här finns vi

Om oss

  • Science Park
  • Historia
  • Värderingar
  • Ägare
  • Partners
  • Pressrum
  • Nyhetsbrev
  • Personuppgiftspolicy