logo Created with Sketch.
  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning
Meny
  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning
  • Start
  • Här finns vi
  • Nyheter
  • Blogg
  • Event
  • Våra case
  • Våra bolag
  • Våra projekt
  • Hyra kontor
  • För hyresgäster i Jönköping
  • Om oss
  • Kontakta oss

Hem / Kalender / Mångfald och inkludering för företag – med Matilda Bergkvist från Includer

Mångfald och inkludering för företag – med Matilda Bergkvist från Includer

27 april 2021

En grupp människor som applåderar glatt

Mångfald och inkludering är två viktiga frågor att tänka på som företagare. Men varför är det så viktigt? Och vad säger egentligen forskningen om kopplingen mellan mångfald och lönsamhet? Häng med och fyll på kunskapsbanken när vi gästas av Matilda Bergkvist från Includer.

Under en digital lunchföreläsning den 27 april ger Matilda dig kunskap och  handfasta tips om hur ni kan arbeta med jämställdhet, mångfald och inkludering i företaget. Vi kommer att prata om omedvetna fördomar och preferenser – och hur man utmanar dem. Dessutom kommer Matilda att guida oss igenom fallgropar, framgångsfaktorer och ge en hel del inspirerande exempel på företag som arbetar framgångsrikt med mångfald och inkludering. Föreläsningen kommer att avslutas med en Q&A, så förbered ett gäng frågor – så ses vi digitalt den 27 april.

includer_matilda

Om Matilda Bergkvist

Includer grundades och drivs av Matilda Bergkvist som är jämställdhets- och mångfaldskonsult och expert på diskriminering, aktiva åtgärder och inkluderande ledarskap. Matilda är utbildad inom genusvetenskap, diskrimineringsrätt, och organisation och ledarskap och arbetar sedan 2013 som föreläsare och konsult. Hon är även författare till boken Diskrimineringslagen – handbok för chefer.

För vem?

Denna föreläsning är för dig som vill få handfasta tips, kunskap och inspiration kring hur ni kan jobba med jämställdhet, mångfald och inkludering i ert företag. Det är även för dig som vill få en ökad förståelse kring lönsamheten av att jobba med mångfald och inkludering.

När?

Tisdagen den 27 april kl. 12 – 13.

Var?

Föreläsningen hålls digitalt. Du kommer att få en länk skickad till dig någon dag innan eventet.

Anmälan

Sista anmälningsdag är 26/4. Har du anmält dig till eventet, men kan inte längre delta? Glöm inte att avanmäla dig senast 24 timmar innan genom att maila till Jonna på jonna.carpvik@sciencepark.se

Dela

Anmäl dig senast den 26 april 2021

Tid och plats

Datum: 27 april 2021

Tid: 12:00-13:00

Online

Jonna Carpvik

Jonna Carpvik

Reception, event & community-koordinator

Jag blir glad av: Att umgås med familj och vänner, inredning och att få vara kreativ.
När jag var liten ville jag bli: Frisör.
Jag klarar mig inte utan: Fika!

Brinner för att leverera grymma kundupplevelser och har 10 års erfarenhet inom service. Kommer nyligen från skolbänken där jag läst företagsekonomi, administration och marknadsföring. Hör av dig till mig om du har frågor kring Science Parks community!

Epost

0703007903

Kalender

Arkiv

87,8 mkr

attraherat
kapital 2021


Våra tjänster

  • Starta företag
  • Utveckla företag
  • Finansiera företag
  • Mötas och nätverka
  • Nyttiggöra forskning

Meny

  • Här finns vi
  • Nyheter
  • Blogg
  • Event
  • Våra case
  • Våra bolag
  • Våra projekt
  • Hyra kontor
  • För hyresgäster i Jönköping
  • Om oss
  • Kontakta oss

Kontakt

  • Kontakta oss
  • Här finns vi

Om oss

  • Science Park
  • Historia
  • Värderingar
  • Ägare
  • Partners
  • Pressrum
  • Nyhetsbrev
  • Personuppgiftspolicy